ANASAYFA » Haberler » ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI ERGÜL GÜVEN TAZELEDİ
ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI ERGÜL GÜVEN TAZELEDİ
Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Başkanlığı (ABYB) 1. Olağanüstü Kongresi yapıldı. Kongrede tek aday olan başkan Salih Ergül, katılım gösteren 56 delegenin tamamının oyunu alarak güven tazeledi.

ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI ERGÜL GÜVEN TAZELEDİ


Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Başkanlığı (ABYB) 1. Olağanüstü Kongresi yapıldı. Kongrede tek aday olan başkan Salih Ergül, katılım gösteren 56 delegenin tamamının oyunu alarak güven tazeledi.


Kongreye geçilmeden önce öğle yemeğinde buluşan delegeler bir müddet kendi aralarında hasret giderdi. Denizli Çatalçeşme Oda Tiyatrosu Salonun'da yapılan 1. Olağanüstü  Kongresi 56 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. Delegelerin bütün oylarını alarak güven tazeleyen başkan Ergül, bütün katılımcılara teşekkür etti. ABYB'nin tüzüğü oy birliğiyle iptal edilerek, yeni tüzük oy birliğiyle karara bağlandı. Dilek ve temennilerden sonra oy kullanımına geçildi. 56 delege tek tek sırayla oy kullandı. Yapılan sayımda Ergül oyların tamamını aldı.

ABYB, yeni tüzükle Ankara'ya taşınıyor

ABYB Genel Başkanlığını Denizli'den Ankara'ya taşıyacaklarını kaydeden Genel Başkan Ergül, Ankara'da yeni yerlerinin hazır olduğunu dile getirdi. 27 maddelik tüzüğü iptal ederek yeni tüzükle Ankara'ya taşınacaklarını belirten Ergül, Ankara'da basın dünyasına heyecan katacaklarını dile getirdi. Ergül, "Genel Merkezimizin Ankara'ya taşınması bizlere güç katacaktır. Hep beraber daha ileri seviyede hizmetlere imza atmak istiyoruz" dedi. 

"Yerel medyayı ayakta tutmak, demokrasiyi ayakta tutmakla eşdeğerdedir"

Kongrede önemli açıklamalarda bulunan ABYB Genel Başkanı Ergül, "Bu arada siyasilere ve hükümetimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gazete, Radyo ve Televizyonlar yasası mevcut ama İnternet Gazeteciliği Yasası bir türlü çıkmadı. Bir an evvel bu yasa çıkartılmalıdır. Devletin denetim mekanizması çalıştırılmalı ve İnternet Medyası da desteklenmelidir. Ulusala giden yol, yerelden geçer. Yerel medya demokrasimizin vazgeçilmezidir. Yerel medyayı ayakta tutmak, demokrasiyi ayakta tutmakla eşdeğerdedir" diye konuştu.     

"Yalan haberin önüne geçilmelidir"

Devletin yalan haberin önüne geçmesi gerektiğini dile getiren Ergül, "Yalan haber ve şantaj haberciliğinin önüne geçilmeli, insanların hak ve hukuku, basın adına ayaklar altına alınmamalıdır. Gazetecilik mesleği bir yasa ile yapılandırılmalı, her önüne gelenin gazeteci kimliğini kullanmasının önüne geçilmelidir. Basın İlan Kurumu'nun işlevselliği, basın camiası lehine daha uygun hale getirilmelidir" şeklinde konuştu.

"Hizmetlerimizin fikirlerimizde kalıcı olsun düşüncesindeyiz"

"Az olsun, ama bizim olsun fikrinde değiliz" diyen Ergül, şöyle devam etti: "Çok olalım, Bir ve beraber olalım. Mücadelemizi birlikte yapalım. Haklarımızı demokratik zeminlerde diyaloglar kurarak birlikte arayalım, böylece hizmetlerimizde, fikirlerimizde kalıcı olsun düşüncesindeyiz. Güçlü olmaya; el-ele; gönül-gönül’e vermeye; bir ve beraber olmaya; mesleğimize; ilkelerimize sahip çıkmaya,  kendimizi mecbur hissediyoruz. İnşallah bu birlikten, birliktelikten kuvvet doğacaktır." 

"Objektif olmalıyız"

Basın mensuplarının haber yaparken objektif olması gerektiğini savunan Ergül, eleştiri yaparken de seviyeyi korumak gerektiğini belirtti. Ergül, "Eleştiriyi hakaret noktasına vardırmamalıdır. ABYB mensupları olarak sizlerden isteğim: Haberlerinizi kamu yararına uygun, Vatan, Millet ve Bayrak sevdalısı olduğunuzun vurgusunu yaparak gerçekleştirin. Kesinlikle sipariş haber ve yalan habere yaklaşmayın. Hakaret içeren haberler yapıp, basın özgürlüğü çığırtkanlığı yapanlardan olmayın. Şunu hiçbir zaman unutmayın:
 Bizler, ayrımcılığa değil, birleştirmeye talibiz. Bizler, kötülüğe değil, iyiliğe talibiz. Bizler, Anadolu’nun farklı renklerinden bir bütün çıkarmanın sevdasına talibiz. Bizler yol şaşırtan değil, yol gösteren olmaya talibiz. Bizler, geçmişine küfreden değil, geçmişine sahip çıkan ve geleceğin projelerinde yer almaya talibiz. Bizler, Demokrasiyi zorlayan değil, demokrasiyi en iyi şekilde uygulayan olmaya talibiz. Bizler, Toplumu demokrasi ile bütünleştirmeye talibiz. Bizler, Anadolu Basın Yayın Birliğiyiz ve Anadolu’nun gerçeklerine talibiz."diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Merkez Karar Yönetim Kuruluna seçilenler:

YÖNETİM ASİL ÜYELER                                YÖNETİM YEDEK ÜYELER
                                                                                 1-HÜSEYİN AKIN
 1-SONER DEMİRÖZ                                             2- FATİH AN                   
2-YAKUP ORAKÇI                                                 3-NİHAT SÖNMEZ
3-HAYDAR ENGİNSOY                                         4- TÜLAY SÜCÜLLÜ
4-SALİH TÜRKYILMAZ                                        5- HAŞEM ŞAHAN 

5-ÖNDER YAVAŞ                                                    6- MUSTAFA DURMUŞ

6-SÜREYYA GÜNGÖR                                           7- ALİ DİKER
7-ZEKİ BOSTANCI                                                  8-NURSEN BİLGİLİ 
8-TURGAY KOÇYİĞİT                                           9- BÜLENT KUMAŞ
9-AYHAN AKYOL                                                   10- FİLİZ YAVUZKURT
10-BEKİR DONDURAN                                          11- KAMİL AKYOL
11-İSMAİL EKLEŞ                                                   12-NEDİM KUL
12-YUSUF BAŞTÜRK                                             13-AYHAN AYKANAT
13-DUYGU KARAHASANOĞLU                          14- BAYRAM COŞKUN 

14- İBRAHİM İMAMOĞLU                                     15-ADNAN GÜNGÖR ÜÇÜNCÜOĞLU

15-AHMET KAYA                                                        16- GÜLDANE TAŞ
16- NEVZAT DURMAN 

    

DENETLEME KURULU

ASİL ÜYELER

1-MEHMET KIVRAK

2-AHMET TANRIKULU

3-HALİS YILMAZ

4-MEHMET GÖLCÜK

5-MEHMET YAŞAR ÖRÜCÜOĞLU

YÜKSEK  ONUR KURULU ASİL ÜYELER                                                                                    

1 DEVRİM ALKAYA                                                                       

2-MACİT KARACA                                                                        

3-SADIK DAĞDEVİREN 

4-KEMAL ÇUMAN  

 5-HURŞİT ÇAKIR                                                                                          

  6-NESRİN ALTINSIR 

  7-BÜLENT BARIŞKAN                                                                   

 8-NİHAT SÖNMEZ        

9-TEVFİK YUSMAK

10-ABDULLAH ERKAN 


            Yapılan oylamanın ardından çeşitli il ve ilçelerden gelen delegeler birlikte fotoğraf çekildi. Kongreden sonra delegeler kendi bölgelerine gitmek üzere Denizli'den ayrıldı.

Tüm Haberler için tıklayınız »