ANASAYFA » Haberler » (ABYB) ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ VAN ŞUBESİ ÜYELERİ SAHİLDE İFTAR AÇTI
(ABYB) ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ VAN ŞUBESİ ÜYELERİ SAHİLDE İFTAR AÇTI
Vanlı gazeteci, yazar, şair ve ozanların üye olduğu Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Şubesi organizasyonuyla, Van Gölü sahilinde iftar programı düzenlendi. Şehir merkezine35 km. uzaklıkta Amik sahilinde gerçekleşen iftar programında türküler söylendi, şiirler okundu ve halaylar çekildi.
(ABYB)ANADOLU BASIN YAYIN BİRLİĞİ VAN ŞUBESİ ÜYELERİ SAHİLDE İFTAR AÇTI

Vanlı gazeteci, yazar, şair ve ozanların üye olduğu Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Şubesi organizasyonuyla, Van Gölü sahilinde iftar programı düzenlendi. Şehir merkezine35 km. uzaklıkta Amik sahilinde gerçekleşen iftar programında türküler söylendi, şiirler okundu ve halaylar çekildi.

Kalabalık kitleler halinde gezi organizasyonları düzenleyerek ilin, bölgenin ve ülkenin güzelliklerini tanıtmayı amaçlayan ABYB Van Şubesi, 2011 yılının 9'uncu gezisini Amik sahiline gerçekleştirdi. 50 kişilik ekibin katıldığı iftar sonrası çeşitli yarışmalarla eğlenen dernek üyeleri, gece vakti gölde yüzmenin keyfini de yaşadı.

Van Gölü'nün kuzeyinde bulunan ve berrak suyuyla piknikçilerin en fazla rağbet ettiği bölgedeki iftar programında, dernek üyeleri, Afrika'da açlıkla pençeleşen Somalililere yardım için telefon SMS'leriyle destek sundu.

Sezonun dokuzuncu gezisini gerçekleştirdiklerini anlatan ABYB Van Şubesi Başkanı Bişar Ulutaş, bu tür gezilerle hem üyelerini gitmedikleri yerlere götürmeyi, hem de tarihi-turistik yerlerin tanıtımını yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Yaklaşık beş yıldır gezi organizasyonları yaptıklarını söyleyen Ulutaş, "Daha önce Van Sanatçılar Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz gezileri, bu yıl Anadolu Basın Yayın Birliği ve VANGİDER olarak düzenliyoruz. Bugüne dek Van, bölge ve ülkedeki değişik yerlere gittik. Van'da Keşiş Gölü, Gevaş İn Köyü, Gevaş Altınsaç, Akdamar Adası, Adır Adası, Çarpanak Adası, Hoşap Kalesi, İşkirt Köyü, Gürpınar Başet-i Mahenda gibi tarihi-turistik bölgeleri gezdik.

Yine birkaç kez Van Gölü çevre turu yaparak, Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Erciş ilçelerini gezdik. Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman turu gerçekleştirmiştik. Yine iki ayrı Karadeniz turu gerçekleştirerek; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Tokat illerinin tarihi-turistik yerlerini gezdik.

Sivas, Erzincan, Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane illerini dolaştık. Bu gezilerle hem dernek üyelerimizi gitmedikleri yerlere götürüyoruz, hem de gittiğimiz bölgeleri yazılı, görsel ve işitsel medya aracılığıyla tanıtıyoruz. Özellikle Merkür TV kameramanı ve Vanlı yönetmen Orhan An'ın montajlanan görüntüleri, birçok şehirdeki Vanlı vatandaşlara gönderiliyor. Bu da tanıtım açısından çok büyük bir önem arz ediyor. Önceki hafta Van Gölü'nün Ayanıs mevkiinde iftar açmıştık. Bu hafta sonu da 50 kişilik ekiple Ayanıs'a yakın bir bölge olan Amik sahilinde iftar açtık" dedi.

İftar programının oldukça renkli geçtiğini söyleyen ABYB Şube Başkanı Bişar Ulutaş, "İftar sonrası aşıklar atışması yapıldı. Aşık Mehmet Akçay(Çağlari) ve Kazım Gülle'nin atışmaları büyük ilgi gördü. Yine Van Oturma Grubu üyeleri; Cihan Ermiş, Seyfettin Zırflıoğlu, Turgay Geyik ve Ekrem Babier okudukları türkülerle dernek üyelerini coşturdu. Gece göle girildi ve yüzme yarışları gerçekleştirdik. Semaver çayları içtik ve okunan türküler eşliğinde halaylar çektik. Gezimiz oldukça güzel geçti" dedi.

Amik'teki iftar programına; Kültür Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Fahreddin Karakoç, Van Bilim Sanat Merkezi Müdürü Lütfü Aydın, Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi M.Nuri Acar, İskele Öğretmenevi Müdürü Cihat Aras, işadamları Orhan Sofuoğlu, İbrahim Çelik ile çok
Tüm Haberler için tıklayınız »