ANASAYFA » Haberler » BYEGM'DEN BASIN KARTI AÇILIMI
BYEGM'DEN BASIN KARTI AÇILIMI
BASIN MENSUPLARINA ÇALIŞMALARINI KOLAYLAŞTIRMAYA YÖNELİK DESTEK
BYEGM'DEN BASIN KARTI AÇILIMI

BASIN MENSUPLARINA ÇALIŞMALARINI KOLAYLAŞTIRMAYA YÖNELİK DESTEK


Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü(BYEGM), basın kartının işlevini ve fonksiyonunu artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Genel Müdürlük, geçtiğimiz günlerde yapılan protokolle basın kartı taşıyan medya mensuplarına trafikte park kolaylığı imkânı sağlayan bir çalışma yapmıştı.

Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) girişimleri sonucu basın kartına çeşitli sektörlerde indirimler geldi. Basın Kartı sahibi gazeteciler, ulaşımdan ev-büro mobilyasına kadar çeşitli alanlarda indirimli hizmet alabilecekler.

Türkiye genelinde Basın Kartı sahibi gazeteciler, devlet ve belediyelerin, özel idare ve köylerin ve bunlara bağlı kuruluşların ulaşım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlardı. Bunun yanı sıra toplantıları izleme, kamuya ait müze, galeri, sergi ve spor karşılaşmalarını takip etme hakları bulunan gazetecilere şimdi de günlük hayatı kolaylaştıracak bazı indirimler sunuldu. BYEGM'nin çeşitli kuruluşlarla yaptığı görüşmeler sonucunda basın kartı sahiplerine yönelik yeni indirimler geldi.

Basın Kartı sahibi gazeteciler, çeşitli özel kuruluşların ulaşım ve sigorta hizmetlerinden indirimli olarak yararlanabilecekler.

Gazeteciler indirimlerden 20 Kasım'dan itibaren yararlanmaya başlayacaklar. Basın kartı sahiplerine "Metro Turizm - %50, Ulusoy Turizm - %25, Kontur Turizm - %20, Sarar Giyim % 30, Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg marka- % 6,5, Lale Restoran ve Düğün Salonları - %20, Makro Birlik Sigorta - %20, Ekol Giyim- %10, Misafir Mobilya - %10 ve Kiğılı Giyim - %5" oranında indirim yapacaklarını belirtmişlerdir.

Gazeteciler, Başbakanlık Basın – Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Basın Kartları Komisyonu tarafından verilen basın kartlarını ibraz ederek, yukarıda belirtilen kuruluşlardan alış - veriş yapabilecekler.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür V. Salih Melek, Türkiye genelinde 11 bini aşkın basın kartı sahibi medya çalışanı bulunduğunu belirterek, gazetecilerin çalışmalarına yardımcı olmak ve hayat şartlarının iyileşmesine biraz daha katkı sağlamak amacıyla bu girişimlerin yapıldığını söyledi.

Gazetecilerin toplumun haber alma ve bilgilendirme görevini yerine getirdiklerini, kamu ve özel sektörle devamlı temas halinde olduklarını belirten Melek, "Çeşitli firmalarla görüşmelerimiz sürdürüyoruz. Basın kartının işlevini artırmak için gazeteci ve basın meslek kuruluşları ile işbirliği ve dayanışma içinde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Genel Müdür V. Salik Melek " Özellikle yerel medya mensubu gazetecilerin talepleri doğrultusunda 2001 yılı sonunda basın kartlı gazetecilerin kaybettiği haklarının geri kazanılması için Genel Müdürlük olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi. Melek, ayrıca; basın mensuplarına yönelik yapmış olduğumuz bu çalışmaya destek veren kuruluşlara teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Saygı ile duyurulur.Tüm Haberler için tıklayınız »