ANASAYFA » yazarlar » SALİH ERGÜL GENEL BAŞKAN
  DÜNYA İMTİHAN DÜNYASI
  Hayatta her şeye üzülürüz. Hastalanır üzülürüz. Zorluklarla yüz yüze gelir üzülürüz. Olumsuz bir olayla karşılaşır üzülürüz.
  Belalar, musibetler, felaketler hep üzüntü kaynağımızdır.Öyleyse ne yapmalıyız üzülmemek için. İşte reçetesi:
  Uzmanlar üzüntüden kurtulmak için aşağıdaki yedi maddeyi kullanmanın yararlı olacağını belirtmekteler;
  - Her güne Yaratanın sizinle beraber olduğuna ve size yardım edeceğine inanarak başlayın.

  - Kendi kendinize üzülmek çok kötü bir alışkanlıktır deyin.

  — Olumsuz saydığınız her şeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınızda bunları belirtin. Bardağın dolu tarafını görün.

  - Olumsuz hiçbir konuşmaya katılmayın ve bütün konuşmalara olumlu bir hava vermeye çalışın.

  — Kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun. Bunları defalarca okuyup bilinçaltına yerleştirin. Sonra bilinçaltınız bunları size geri gönderip karamsar ve üzüntülü olmaktan kurtaracaktır.

  — Umut dolu, ileriye ümitle bakan insanlarla dostluk kurun. Bu atmosfer sizi ümitli bir insan yapacak, karamsarlığa düşmenizi engelleyecektir.

  — Üzülme alışkanlığına yakalanmış insanlara yardım edin. Böylece, sizin üzülme alışkanlığınız da azalacak zamanla kaybolacaktır.

  Üzülme :
  Dünya, ne seçim, ne geçim dünyasıdır; dünya, bugün var yarın yok, imtihan dünyasıdır.

  Üzülme :
  Altın, ateş ile; iyi kul da belâ ve musibet ile tecrübe edilir. (Hz. Ali r.a.)

  Üzülme :
  İnsanlar, başlarına gelen belâ ve musibetleri ondan daha büyükleriyle kıyas etselerdi, şüphesiz belâların bazısını âfiyet kabul ederlerdi.

  Üzülme :
  İyi bir yemek günün mutluluğudur. İyi bir gezi haftanın, iyi bir evlilik ayların, mal-mülk senenin mutluluğudur. Sağlam bir imana sahip olmak ise dünya ahiret mutluluğu demektir.

  Üzülme :
  Hastaneleri ziyaret etki ALLAH\'ın sana verdiği sağlık afiyetin kıymetini bilesin. Hapishaneleri ziyaret et ki özgürlük nimetinin farkına varasın.

  Üzülme :
  Mümin bir kul giden dünyalığın ardından üzülmez. Çünkü o kalıcı olan değildir.

  Üzülme:
  Hayrın nerede olduğu bilinmez. Hayır çoğu kez sevinilen şeyin ardından değil üzünülen şeyin ardından gelir.

  Üzülme:
  \"Mükâfatın büyüklüğü belanın büyüğü ile beraberdir. ALLAH bir kavmi severse onları (bir derde) uğratır. Kim kadere razı olursa, ona ALLAH\'ın rızasına erişmek vardır. Kim öfkelenirse ona ALLAH\'ın gazabı vardır.\"

  (Tirmizî) Üzülme:
  Eğer ALLAH\'tan bir şey isterseniz ve O size başka bir şey verirse O\'na güvenin. O\'nun her zaman size ihtiyaç duyduğunuz şeyi uygun zamanda vereceğine emin olabilirsiniz.

  İstekleriniz her zaman ihtiyacınız olan şeyler değildir. ALLAH dileklerinizi her zaman yerine getirir, o yüzden kuşkulanmadan veya şikayet etmeden O\'na inanmaya devam edin. ALLAH seçimi O\'na bırakanlara en iyisini verir.